Jak pečovat o obuv
Technický stav Vaší obuvi závisí od správné a řádné péče o ni. Tento proces je nutné zahájit již v okamžiku koupě. Doporučujeme Vám, abyste novou obuv před prvním použitím řádně naimpregnovali. Za tímto účelem je třeba na každou botu rovnoměrně nanést vrstvu impregnačního výrobku vhodného pro daný druh kůže. Impregnovat lze pouze suchou a čistou obuv, v žádném případě mokrou nebo vlhkou. Po první aplikaci impregnačního prostředku je třeba počkat, až vsákne do kůže a následně proces zopakovat jednou nebo dvakrát. Impregnaci je nutné pravidelně opakovat, také po čištění obuvi. Vážení zákazníci, prosíme neleštěte vlhkou obuv. Při ošetření obuvi používejte přiměřené množství přípravku.
Účinnost impregnačních přípravků může i navzdory pravidelné péči po čase klesat, zpravidla kvůli působení atmosférických vlivů a stárnutí obuvi. Jedná se o přirozený proces, který nezadržitelně vede ke snížení kvality obuvi bez ohledu na použitý materiál. V každém případě se vyplatí používat kvalitní pečující prostředky s obsahem tuků a olejů, které ve spojení s vhodnými barvami ošetří Vaši obuv. Péče a vhodné prostředky závisí na druhu materiálu svršku obuvi.Druhy kůže a způsoby péče
Kůží v obuvnické terminologii označujeme kůži ze zvířat, tedy: krav, ovcí a koz, jejíž struktura vláken se konzervuje během procesu činění. Tento materiál je v historii módy tím nejstarším používaným k výrobě obuvi. Důvodem jeho popularity a užití v obuvnictví jsou vlastnosti jako: vzdušnost, pružnost, odolnost, propustnost.
Během času se vytvořily různé techniky činění a lakování kůže. Při klasifikaci kůže tak rozlišujeme přinejmenším několik druhů. V našich radách Vás seznámíme s těmi nejčastěji používanými, abyste o ně mohli vhodně pečovat. Tím prodloužíte jejich vzhled a typické vlastnosti. Jako doporučení nabízíme také naše internetové stránky, kde v záložce "Doplňky" najdete celou řadu prostředků k péči o obuv.
Hladká kůže
Hladké kůže jsou činěny z vnější části, tedy lícové strany. Povrch takové kůže může být nejenom ideálně hladký, ale také strukturovaný, lesklý nebo matný. Bohužel kůže není materiálem super-odolným vůči působení vnějších vlivů a lehce propouští vodu. Proto je důležité zajistit zvýšení její odolnosti vůči vodě díky použití speciálních krémů. V deštivém počasí se rychlejí opotřebovávají také kožené podrážky. Promočenou obuv je třeba důkladně pomalu vysušit. Po vysušení je nezbytná opětovná impregnace obuvi a posléze nanesení na svršek obuvi vhodného krému. Důležité je použití napínáků na obuv při vysoušení obuvi, které zabrání deformaci obuvi. Po aplikaci vhodného krému na svršek obuvi je třeba je vyleštit měkkým hadříkem.
Nubuk a velur
Nubuk a velur jsou broušené nebo zrnité kůže. V nubuku se vnější strana charakterizuje krátkými, jemnými, sametovými vlákny připomínající povrch slupky od broskve. Naopak velur má z vnější strany jednotlivá měkká, elastická vlákna; často je označovaný jako "samet". V případě těchto druhů kůží doporučujeme Vám koupi speciálního kartáčku s pryže, žíně nebo měkkého drátku; který dokonale vyčistí a zamezí usazování se špíny. Pro tyto druhy kůže je impregnaci stejně důležitá jako pravidelné čištění. Na trhu je k dostání řada sprejů, včetně typicky pečujících jak i takových, které chrání před pronikáním vody.
Lakované kůže
Lakované kůže jsou kůže nebo syntetické materiály se speciálním lakovaným povrchem. Tento druh materiálu má různé struktury: hladké, vytlačené, mačkané, s kovovým leskem nebo vrstvou laku. Pro tyto kůže jsou velice důležité pečující výrobky zajišťující elasticitu obuvi. Lakovanou obuv doporučujeme čistit s pomocí vlhkého hadříku. Naopak nedoporučujeme impreganci, protože to může výrazně snížit efekt laku a lesku. Pro péči o tuto obuv doporučujeme speciální krémy pro lakovanou kůži a flanelový hadřík.
Kůže Nappa a Brush
Jsou to kůže činěné z vnitřní strany. V procesu jejich výroby je využita technika kartáčování, díky které získá povrch vysoký lesk. Kůže tohoto typu jsou hladké a neobvykle měkké. Vzhledem k jejich jemné struktuře vyžadují zvláštní péči, prakticky stejnou jako kůže hladké. Při péči o tuto obuv je důležité pravidelné čistění a impregnace.
Syntetické materiály
Tyto povrchové materiály jsou vyráběny z umělých látek imitujících přírodní kůži nebo vytvářející vzory nové a fantaskní. Pro tyto typy obuvi nejsou vhodné krémy a péče o ně tkví v nanášení malého množství čistícího prostředku s pomocí vlhké houbičky.
Textilní materiály
Jinými slovy jedná se o látky, v současné době častěji používané nejen k výrobě oblečení, ale také obuvi; jsou používány k výrobě letní obuvi, typicky domácí, a poslední dobou i společenské obuvi nebo ke každodennímu nošení. K péči o tuto obuv doporučujeme Vám suché kartáčování a použití speciálních sprejů na textil. Doporučujeme kromě jiného pěnový sprej, který čistí a oživuje barvy. Důležité upozornění: Textilní obuv nelze prát! Jiná všeobecná pravidla se týkají jejich častému střídání, zvláště v deštivém počasí. Po jejich vyzutí je třeba do nich dát správné napínáky, které zamezí deformaci obuvi. Dalším elementárním pravidlem je používání lžíce do bot k jejich obouvání. Kromě toho lze koženou podrážku podrazit za účelem zamezení příliš rychlému opotřebení.
Doufáme, že tyto rady budou Vám alespoň trochu nápomocny během rozhodování o koupi obuvi. Pokud máte další dotazy nebo připomínky, prosíme o skontaktování se s námi mailem nebo telefonicky dle kontaktních údajů uvedených na naší stránce. Srdečně zveme k navštívení našeho obchodu.